We have over 180 total homemade recipes and up to 12 meals to choose from daily. Much of the food ingredients are sourced from nature.
All-time Top Food
Umiejętność gotowania trudnych dań nie jest dzisiaj już zarezerwowana wyłącznie dla profesjonalnych kucharzy z najbardziej wykwintnych restauracji. Oczywiście szefowie z wieloletnim doświadczeniem potrafią wznieść się na poziom nieznany amatorom gotowania chociażby dzięki temu, że przez podróże i eksperymentowanie z bardzo różnymi smakami i składnikami, nauczyli się filozofii jedzenia w oderwaniu od własnego regionu. Dla domowych kucharzy w kraju jak Polska wciąż największym wyzwaniem, co pokazują coraz popularniejsze programy kulinarne typu talent-show, jest kreatywne oderwanie się od tego, co typowo polskie i proste, i zaproponowanie wymagającym jurorom połączenia naszej ojczystej kuchni z nietuzinkowymi i nowoczesnymi technikami kulinarnymi oraz odważnymi składnikami znanymi z bardziej egzotycznych kuchni azjatyckiej czy chociażby śródziemnomorskiej. Na szczęście dzięki licznym programom telewizyjnym świadomość także całkowitych laików w tym temacie mocno się poprawiła i ludzie wiedzą już, że kuchnia śródziemnomorska to nie tylko pasta i pizza - a nawet jeśli je gotują, to stosują się do złotych zasad i reguł prosto z półwyspu apenińskiego, gdzie ważniejsza jest skromność dodatków i wyrazistość regionalnego smaku niż charakterystyczna dla polskiego ducha obfitość porcji i niemała zawartość tłuszczu.
W ostatnich latach bardzo wiele zmieniło się w podejściu przeciętnego polskiego kucharza do gotowania. Od kiedy Polska stała się konkurencyjną gospodarką, na sklepowych półkach wciąż pojawiają się nowe produkty i przyprawy z krajów, których wcześniej nikt nie znał. Dzisiaj ograniczenia w kuchni nakładają sobie ci kucharze, którzy nie są gotowi eksperymentować z nowymi smakami lub przyzwyczajeni są do jedzenia na mieście. Samodzielne gotowanie niektórych potraw jak sushi czy pajella albo risotto nie jest wielką filozofią, chociaż nawet najwięksi szefowie twierdzą, że można się na nich bardzo łatwo przejechać. Składniki do tak oryginalnych potraw jak sushi z pewnością jeszcze dekadę temu nie były dostępne na sklepowych półkach, stąd większość smakoszów musiała udawać się do restauracji sushi. Dzisiaj możliwe jest samodzielne przyrządzenie takiej potrawy w domowej kuchni, po wydaniu małego ułamka tego, co zapłacić trzeba w profesjonalnym sushi barze. Oczywiście niektóre potrawy wymagają nie lada warsztatu i opanowania różnych technik kulinarnych, ale nawet najwięksi amatorzy znajdą dzisiaj w licznych magazynach, programach tv a przede wszystkim Internecie, tysiące artykułów, przepisów i filmików podpowiadających jak zachowywać się w kuchni z kompletnie obcymi sobie składnikami i technikami.
Wprowadzenie nowych produktów żywieniowych na rynek spożywczy stało się wyjątkowo dochodowym biznesem dla tych dystrybutorów, którzy dysponują szeroką siecią sklepów oraz mogą liczyć na klientelę otwartą na nowe doznania kulinarne. Szczególnie ważna w ostatnich latach jest właśnie gotowość do eksperymentowania w kuchni - niegdyś problemem była niesamowicie wygórowana cena niektórych produktów. Dziś coraz częściej nawet egzotyczne dania jak tatar z łososia czy też ostrygi, można bez większego problemu nabyć w większym polskim sklepie i z pomocą licznych internetowych przepisów spróbować samodzielnie ugotować coś, co wywodzi się kulinarnie z całkowicie innych regionów czy czasów. Zainteresowanie obcymi i egzotycznymi daniami nie jest jednak jedynym efektem popularności zdrowej i nowoczesnej kuchni - równie widoczny jest powrót wielu młodych kucharzy amatorów do własnych tradycyjnych przepisów i składników, które niekiedy zupełnie z niezrozumiałych przyczyn, zanikają w świadomości rodzin z danego regionu. Dla Polaków przykładami takich dawno zapomnianych a historycznie kluczowych składników są chociażby dziczyzna, gęsina czy pszenica orkiszowa. Wszystkie te produkty nie tylko są charakterystyczne dla plemion słowiańskich, ale także wyjątkowo przydatne w ludzkiej diecie i pozytywnie oceniane przez lekarzy.
Gotowanie od zawsze stanowiło bardzo ważny element ludzkiej kultury i codzienności. Na początku zdobywanie pożywienia było przede wszystkim sposobem na przetrwanie z tygodnia na tydzień. Dopiero wraz z rozwojem ludzkiego ciała i mózgu pojawiła się potrzeba osiedlania i grupowania w celu poprawienia wydajności życia, dzięki czemu ludzie zaczęli budować i hodować rośliny a z czasem także zwierzęta, dzięki czemu polowanie na mięso przestało być niezbędne do przetrwania. Kolejne wieki to pojawianie się nowych roślin i zwierząt a także sposobów na gotowanie, jak chociażby robienie wywarów warzywnych czy duszenie mięsa rybiego wysoko nad paleniskiem lub głęboko pod nim. Niektóre z tych metod gotowania po dziś dzień gwarantują niesamowite doznania smakowe i najwięksi szefowie światowej kuchni starają się z tych tradycyjnych rozwiązań wybierać te najbardziej przydatne dla ich wizji i wprowadzają je do swoich kart. Nie brakuje też produktów jak pszenica orkiszowa, która dla plemion Słowiańskich stanowiła swojego czasu absolutną podstawę żywienia, dzisiaj hodowana jest wyjątkowo rzadko, także w Polsce, gdzie panują ku temu idealne warunki naturalne. Od kiedy jednak miłośnicy diety i zdrowego trybu życia a także lekarze zaczęli robić doskonałą reklamę orkiszowi, jego spożycie a więc i sprzedaż oraz produkcja, dynamicznie wzrastają.
Oglądalność nowoczesnych programów kulinarnych wskazuje na wciąż rosnące zainteresowanie tematyką gotowania i odpowiedniego żywienia. Nowoczesne społeczeństwa nie od dzisiaj mają świadomość tego, że sposób gotowania i jedzenia wpływa na ich samopoczucie, zdrowie i atmosferę w domu. Nie bez powodu mówi się więc we współczesnej popkulturze o filozofii jedzenia jako czymś więcej, niż samym zbiorze konkretnych przepisów kulinarnych i technik gotowania. Różnorodność kuchni całego świata jeszcze nigdy nie była takim atutem, jak w ostatnich latach, od kiedy to nawet do mniejszych miejscowości zawitały restauracje gotujące w śródziemnomorskich czy azjatyckich albo amerykańskich klimatach. Chęć odtwarzania tych smaków we własnym domu stała się w ostatnich latach tak silna dzięki licznym programom kulinarnym, w których popularni i lubiani szefowie kuchni przekonują nieufnych widzów do tego, że absolutnie każdy może w zaciszu domowej kuchni przygotować danie nie mniej włoskie, niż gdyby przygotowała je gospodyni w Toskanii. Ostatecznie w naszym sklepach dostępne są już niemal te same jakościowo składniki, co we Włoszech, więc pomijając pewne unikalne składniki, można kupić wszystko i rozpocząć w domu eksperymenty z włoskimi smakami. Risotto czy lasagne nie musi już kojarzyć się wyłącznie z daniami w restauracji, od kiedy każda rodzina może sama sobie je ugotować.
Znani na całym świecie szefowie kuchni prowadzą dzisiaj dziesiątki programów telewizyjnych, których motywem przewodnim jest uczenie ludzi odpowiedniego podejścia do jedzenia. Chociaż kwestia odżywiania się i karmienia rodziny od zawsze miała kluczowe znaczenie dla przetrwania ludzkiej cywilizacji, dopiero ostatnie dekady przyczyniły się do powstania kompletnie nowego modelu kultury kulinarnej, w którym to najważniejsze jest odważne uczenie się nowych smaków i wprowadzenie zarówno nieznanych sobie produktów jak i technik kulinarnych, bez względu na miejsce zamieszkania i wielkość kuchni w domu. Przez wiele lat ludzie mieli powody, by nie próbować dań śródziemnomorskich czy azjatyckich we własnym domu, wybierając się za każdym razem do restauracji - sklepy po prostu nie oferowały niektórych kluczowych produktów jak trufle czy krewetki, więc odżywianie się na mieście przez wiele lat było jedynym znanym sposobem na smaczne odkrywanie nowych specjałów zagranicznych kuchni. Dzisiaj natomiast w każdym większym mieście z powodzeniem można otrzymać absolutnie każdy kawałek mięsa - nawet najbardziej egzotycznego. To samo tyczy się technik gotowania, które dzisiaj można śmiało wprowadzać na własną rękę, ponieważ podstawowe i zaawansowane akcesoria kuchenne oraz książki kulinarne kupić można czasami nawet na stacji paliw.
Nowoczesne gotowanie staje się coraz popularniejszym elementem kultury, sposobem na spędzanie czasu. Oczywiście jedzenie od zawsze stanowiło dla ludzi bardzo ważny element codziennych nawyków - niezbędny do przetrwania, ale w ostatnich dekadach nastąpiło wyraźne podniesienie znaczenia odżywiania się w życiu każdego człowieka. Odpowiada za to zarówno większe zainteresowanie ludzi aspektami swojego zdrowia i właściwego żywienia jak i zaangażowanie światowych mediów w promowanie diet, egzotycznych składników i gotowania jako takiego. Coraz więcej jest w telewizji programów kulinarnych, w których mniej lub bardziej popularni szefowie kuchni prezentują swoje unikalne podejście do gotowania. Każda nacja stara się wypromować w telewizji własnych kucharzy, głównie dlatego, że kuchnia każdego kraju jest unikalna i w wielu aspektach niepowtarzalna poza danym terenem. Dlatego pomimo wielkiego zainteresowania, jakim w Polsce cieszą się wielcy brytyjscy i amerykańscy kucharze, coraz częściej to Polscy mistrzowie gotowania kreowani są na gwiazdy i wykorzystywani są na rodzimym rynku do promowania nowoczesnego stylu gotowania i zdrowego odżywiania się. Sklepy natomiast bardzo chętnie wspierają tego typu trendy, czerpiąc oczywiste finansowe korzyści ze sprzedaży importowanych z daleka produktów kulinarnych, które jeszcze pięć lat temu nie były w Polsce w ogóle konsumowane.
W sklepach spożywczych PRL a następnie w pierwszych latach obecności polskiej gospodarki w wolnym systemie kapitalistycznym, obecne były przede wszystkim produkty typowo regionalne i masowo produkowane jeśli nie u nas, to u bezpośrednich sąsiadów. Dlatego nie dziwi stosunkowo niska kreatywność domowych kucharzy, którzy w latach dziewięćdziesiątych pozostawali przy bezpiecznych produktach jak drób czy ryby i wieprzowina, nieznacznie jedynie dopuszczając wariacje na temat przypraw czy warzywnych dodatków. Rzadko spotykane były także eksperymenty z innymi technikami gotowania, jak chociażby gotowanie jajek po benedyktyńsku. Dzisiaj w sklepach obecne są wyjątkowo ciekawe produkty spożywcze a w telewizji i Internecie wciąż pojawiają się nowi idole, którzy uczą miliony widzów jak gotować i wprowadzać nowe składniki do swojej diety. Aktualnie nie trzeba wybierać się do Włoch, aby móc przygotować prawdziwie regionalny talerz antipasti. Dzięki temu, że w sklepach dostępne są takie produkty jak kalmary, ostrygi czy też ser grana padano i prawdziwe trufle - możliwe jest samodzielne skomponowanie absolutnie każdego, zapierającego dech w piersiach dania. Najlepszym dowodem na to, że stale rozwijają się kucharze amatorzy, są coraz popularniejsze programy kulinarne typu talent-show podbijające telewizje na całym świecie.
Obecność nietuzinkowych produktów spożywczych w sklepach przyczynia się do zwiększenia zainteresowania nowymi smakami i egzotycznymi kuchniami. Przez wiele lat minionego stulecia budowano potężne sieci dystrybucji, które dzisiaj owocują bezproblemowym transportem produktów na tysiące kilometrów. Określone egzotyczne warzywa czy owoce nie są więc już zarezerwowane tylko i wyłącznie dla mieszkańców Argentyny. Globalizacja widoczna przede wszystkim w handlu, pozwala na sprowadzanie najróżniejszych produktów i usług nawet z bardzo odległych regionów. Dzięki temu nie jest już ograniczeniem dziwny skład przepisu na konkretne danie, a wyłącznie otwartość na nowe smaki i gotowość do eksperymentowania w kuchni. Kucharze amatorzy mają dzisiaj do dyspozycji wiele medialnych kanałów komunikacyjnych, dzięki którym możliwe jest szybkie zdobywanie i poszerzanie wiedzy kulinarnej. Dostępność składników kulinarnych to jedno - w sklepach nie brakuje także nowoczesnych urządzeń i sprzętu kuchennego, bez którego nowoczesne i skuteczne gotowanie czasami nie jest możliwe. Stosunkowo niewielkie ceny garnków ciśnieniowych czy wędzarni pozwalają każdemu w domowym zaciszu zmierzyć się z nawet najbardziej wymagającymi przepisami. Zainteresowanie programami kulinarnymi potwierdza, że jedzenie i gotowanie to ostatnio jedne z najmodniejszych tematów.
Otwierając przeglądarkę internetowa i wpisując w nią słowo kluczowe „przepisy”, otrzymuje setki tysięcy wyświetleń w różnych językach i na różne okazje. Fenomen domowego gotowania, który zawładnął Internetem i stał się przyczynkiem do powstania setek blogów oraz wirtualnych książek kulinarnych rozrasta się w szybkim tempie i zyskuje coraz większą popularność wśród ludzi należących do różnych grup wiekowych. Gotują obecnie wszyscy, nie jest to już domena kobiet, głównie matek i babć, które smażą, kroją i siekają w domowych kuchniach. Zdecydowanym plusem sytuacji wydaje się być męskie zainteresowanie gotowaniem. Dzięki zwięzłemu podaniu przepisu, z wyszczególnionymi składnikami i instrukcja obrazkową, każdy facet jest w stanie, dać sobie radę z przygotowaniem obiadu. Autorkami blogów rzadko kiedy są osoby, które w profesjonalny sposób zajmują się kuchnią i gotowaniem, dlatego przepisy są także bardziej przystępne dla przeciętnego odbiorcy. Przygotowanie pieczonego pasztetu, czy sernika z polewą staje się przyjemne, gdy dostajemy przepis jasny i łatwy do odtworzenia. Blogi sprawiły, że przestaliśmy bać się skomplikowanego nazewnictwa przypraw, nie panikujemy już słysząc o kardamonie lub szafranie, nie przeraża nas też wyszukana nazwa potrawy. Mamy większa świadomość, że gotowanie jest dla ludzi, a blog kulinarny to nasz przyjaciel.